Kiedy wymienić buty sportowe na nowe?

buty-do-bieganiaBez względu na to, czy biegamy zawodowo czy raczej rekreacyjnie, często zastanawiamy się, kiedy wymienić buty sportowe na nowe. Nie da się ukryć, że jest to trudny orzech do zgryzienia. Z jednej strony specjaliści radzą, by obuwie zmieniać mniej więcej po przebyciu 800-1000km. Czy jednak oznacza to, że nie możemy tego zrobić wcześniej ani później?

Oczywiście – nie! Czasem zdarza się bowiem, że nawet to przebiegnięciu tysiąca kilometrów maratonki dla zaawansowanych długodystansowców czy buty trailowe dla początkujących, wyglądają jak nowe i świetnie spełniają swoje funkcje. Nie ma więc sensu ich wtedy wymieniać. Z drugiej jednak strony istnieje wiele sytuacji, w których buty powinniśmy wymienić wcześniej. Jak zwykle w takich przypadkach bywa, najlepiej zdać się na własne doświadczenia i odczucia.
Kiedy wymienić buty sportowe?

 

  1. Bezwzględnie powinniśmy wymienić obuwie, gdy zaczyna nam sprawiać dyskomfort. Zdarza się, że damskie buty do biegania fitness mogą na zewnątrz wyglądać jak nowe ale jeśli czujemy, że nas obcierają, lepiej zaopatrzyć się w nową parę. W przeciwnym wypadku doigramy się tylko bolesnych odcisków i otarć. W przypadku innego rodzaju butów, jakim są kolce lekkoatletyczne, zwracamy uwagę na stan kolców, które szybko się zużywają.
  2. Wbrew temu co mogłoby się nam wydawać, obuwie do biegania po twardych nawierzchniach, asfalcie zużywa się szybciej niż obuwie do biegania po trudnym terenie. Jeśli zauważymy, że podeszwa się wyciera możemy je przeznaczyć jako buty trailowe dla początkujących. Na miękkim podłożu posłużą nam jeszcze jakiś czas.
  3.   Lekkie buty do intensywnych treningów również szybciej tracą swoją funkcjonalność. Gdy więc zaczynają bolec nas nogi, bezwzględnie zaprzestańmy ćwiczeń w takim obuwiu.
  4.   Buty powinniśmy wymienić, bez względu na ich rodzaj i przeznaczenie, wtedy gdy tracą swoją sprężystość i przestają trzymać dobrze stopę.

To, kiedy wymienimy nawet najlepsze buty do biegania na nowe, zależy zatem przede wszystkim od nas samych i naszego samopoczucia ale warto zachować tutaj zdrowy rozsądek. Po 2000 km raczej żadne buty nie będą już dobrze pełniły swojej funkcji.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Comments are closed.

Ruch na zdrowie
Na sportowo