Żeglowanie na Jeziorze Solińskim

yachting nad SolinąNiewątpliwie bez problemu każdy może wymienić miejsca, które nieodmiennie kojarzą się z żeglarstwem: pod żaglami Hiszpanii  czy żeglowanie we Włoszech to hasła na których brzmienie żywiej zabije serce każdego wilka morskiego. A w Polsce? Żeglarstwo na Mazurach cieszy się od dawna zasłużoną sławą. Piękna aura, niemal dziewicza przyroda, świetna baza noclegowa, znakomite bary i restauracje, fachowa obsługa jachtów… Ale czy Polsce mamy tylko jeziora Mazur? Co z innymi zbiorkami wodnymi?

Ależ są, wprawdzie, jeśli idzie o te naprawdę wielkie, nie ma ich dużo, ale tym bardziej należy o nich wspomnieć. W końcu nie każdy może pozwolić sobie na wyjazd na weekend pod żagle na Mazury albo też zwyczajnie mu się nie chce, zwłaszcza, jeśli jest mieszkańcem Polski Południowej i na północ kraju ma daleko. Jezioro Solińskie z całą pewnością należy do jednego z tych zbiorników wodnych, które warto odwiedzić. Jest to zbiornik zaporowy (zbiornik retencyjny) o powierzchni dwudziestu dwóch kilometrów, o bardzo rozwiniętej linii brzegowej (sto sześćdziesiąt sześć kilometrów), o licznych zatoczkach. W najgłębszym miejscu ma sześćdziesiąt metrów. Powstało w 1964 roku. Na pewno warto je odwiedzić Dlaczego? Z kilku powodów.

Przede wszystkim – lokalizacja. Otoczone górami, baśniowa sceneria. Podobno gwiaździste niebo zapiera dech w piersiach. Po drugie – atrakcje. Liczne kąpieliska. Miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk na zachodnim brzegu Jeziora. Po trzecie – wyzwanie. W związku z bliskim sąsiedztwem gór, wiatr jest tam zmienny i nie sposób przewidzieć, w jakim kierunku będzie wiał. Po czwarte – cisza. Jedynie jednostki policji i GOPR maja prawo używać motorów swoich łodzi. Dlatego też jest to doskonałe miejsce dla żeglarzy. Niektórzy cenią sobie także – by tak powiedzieć – brak komercjalizacji tego miejsca. Punktem odniesienia jest oczywiście Kraina Wielkich Jezior Mazurskich.

W Internecie możemy przejść się po wirtualnym modelu zapory, której budowa spowodowała powstanie zbiornika. Poza tym, do dyspozycji Internautów pozostawiono kamerę, przekazującą na żywo obraz jeziora. Jezioro ma nawet swoją stronę fanowską, wystarczy spojrzeć na tytuły artykułów, by przekonać się, jak dużo dzieje się na tym zbiorniku wodnym: Sporty ekstremalne nad Soliną – Katamarany i 3S, Kalendarz imprez żeglarskich na Jeziorze Solińskim 2010, Czarter jachtów nad Soliną. Internauci wymieniają się radami, jak najlepiej odpocząć w tej okolicy. Najczęściej spotykanym pomysłem jest spędzenie dwóch tygodni na wyczarterowanym jachcie i kolejnych dwóch – w miarę oczywiście możliwości – w górach.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Comments are closed.

Ruch na zdrowie
Na sportowo