Jak uniknąć zakażenia na basenie?

Jak uniknąć zakażenia na basenieBez wątpienia pływanie jest bardzo korzystne dla naszej kondycji fizycznej oraz zdrowia. Niestety okazuje się jednak, że wizyta na basenie może być również szkodliwa. Chodzi o różnego rodzaju infekcje, na które jesteśmy tam narażeni.

Pomimo tego, że woda w basenie jest oczyszczana i dezynfekowana, to osoby które do niej wchodzą mogą pozostawiać tam drobnoustroje chorobotwórcze. Poza tym znajdują się one także na brzegu, ławkach, pod prysznicami itd. Udając się na basen można się liczyć z ryzykiem złapania grzybicy stóp lub miejsc intymnych. Poza tym może dojść do zakażenia Escherichia coli, rzęsistkiem, gronkowcem, chlamydią czy HPV. Żeby uniknąć grzybiczego zakażenia stóp należy brać ze sobą klapki i nosić je po wyjściu z basenu oraz pod prysznicem. Zresztą w plastikowych butach, które nie zsuwają się ze stóp można nawet pływać. Zaraz po zakończeniu kąpieli trzeba umyć stopy pod prysznicem i dobrze je wysuszyć. Potem warto również zastosować na wszelki wypadek przeciwgrzybiczy krem. Natomiast bez wątpienia jego użycie jest konieczne i pilne, kiedy zauważymy zaczerwienie oraz pękanie skóry, którym towarzyszy swędzenie.

Z kolei, aby uniknąć infekcji intymnych, do których może dochodzić po wizycie na  basenie, należy unikać siadania gdziekolwiek bez wcześniejszego podłożenia własnego ręcznika. Natomiast ważne jest to, żeby potem przypadkiem nie wycierać się tym ręcznikiem. Istotne jest także wzmocnienie naturalnych sił ochronnych organizmu poprzez stosowanie probiotyków z pałeczkami kwasu mlekowego, w postaci tabletek lub globulek. Z kolei przyjmowanie żurawiny zapobiega infekcjom układu moczowego, na które również jesteśmy narażeni na basenie. Co jeszcze zrobić, aby nie złapać zaplenia pęcherza? Unikajmy siedzenia w mokrym kostiumie kąpielowym. Po skończonej kąpieli należy opróżnić pęcherz, a następnie umyć krocze preparatem przeznaczonym do higieny miejsc intymnych. Ważne jest również picie dużej ilości wody, najlepiej z cytryną. Dzięki temu łatwiej zapobiegać ewentualnemu namnożeniu się bakterii.

(Visited 18 times, 2 visits today)

Comments are closed.

Ruch na zdrowie
Na sportowo