Ćwiczenia na wzmocnienie żył

cwiczenia-na-wzmocnienie-zylWłaściwe funkcjonowanie naczyń żylnych jest jednym z czynników warunkujących zdrowie układu krążenia. Ewentualne dysfunkcje mogą doprowadzić do poważnych schorzeń np. żylaków nóg, zakrzepicy żył głębokich lub zatoru płucnego. Optymalna profilaktyka opiera się na zbilansowanej diecie oraz aktywności fizycznej.

W zapobieganiu chorób układu krążenia niezwykle istotne są systematyczne ćwiczenia. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu żylnego wspomagając przepływ krwi. Szczególnie polecane są energiczne spacery (np. nordic walking), a także pływanie oraz gimnastyka w wodzie bezpieczna nawet dla osób z przewlekłą niewydolnością żylną.

Na wzmocnienie żył odpowiednia będzie również jazda na rowerze wzmacniająca mięśnie łydek, przy czym istotna jest regularność i konsekwencja- niezbyt intensywny trening 3-4 razy w tygodniu. Niestety, nie każdy rodzaj aktywności może być uprawiany przez osoby z problemami żylnymi. Wśród odradzanych ćwiczeń wymienia się przede wszystkim te, które związane są z długotrwałym unieruchomieniem kończyn np. jazda na nartach, snowboard, czy jazda konna.

Dobroczynne skutki uprawiania sportu powinny być uzupełniane przez kilkuminutowe ćwiczenia w ciągu dnia dynamizujące przepływ krwi w żyłach. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących w pozycji siedzącej. Mogą to być serie przysiadów, energiczny marsz w miejscu, czy przenoszenie ciężaru z jednej nogi na drugą.

W przypadku pracy za biurkiem warto co pewien czas poruszyć palcami stóp, zgiąć nogi w kolanach lub unosić wyprostowane kończyny.

Najważniejsze, aby ćwiczenia na wzmocnienie żył nie były zbyt intensywne- wówczas może dojść do ucisku naczyń żylnych, a to w konsekwencji doprowadzi nie tylko do bólu i obrzęków, ale także do powstania pajączków, żylaków, czy nawet zakrzepicy żył lub przewlekłej niewydolności żylnej.

Czynnikiem znacznie osłabiającym żyły jest nadwaga i otyłość. Zbędne kilogramy można zrzucić dzięki systematycznym treningom tj.: spacery, taniec, jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie. Natomiast należy unikać ćwiczeń z dużym obciążeniem, biegania na bieżni, wielogodzinnych spacerów, długotrwałych wycieczek rowerowych i wyczerpującego joggingu, który dodatkowo przyczyni się do powstania uczucia zmęczenia i ciężkości nóg.

(Visited 62 times, 4 visits today)

Comments are closed.

Ruch na zdrowie
Na sportowo